Expoziţia „Comorile Chinei”, organizată de MNIR în 2013, a primit premiul Comitetului Naţional Român ICOM

Muzeul Naţional de Istorie a României a primit premiul Comitetului Naţional Român ICOM pentru expoziţia „Comorile Chinei”, deschisă la MNIR în perioada 30 aprilie – 1 august 2013.Comitetul de organizare a fost format din domnul dr. Ernest Oberländer-Târnoveanu, director general – comisar general al expoziţiei, domnul dr. Radian-Romus Andreescu, cercetător – comisar adjunct și doamna dr. Katia Moldoveanu, muzeograf – comisar general adjunct.

Foto via Jurnalul Național

Expoziţia a prezentat publicului din România obiecte provenind din celebrul sit arheologic de la Xi’an, unde a fost cercetat parţial ansamblul funerar al primului împărat al Chinei, printre care patru dintre faimoşii soldaţi de teracotă şi un cal, parte a inventarului funerar al împăratului Qin Shi Huang.

Comitet de organizare:

– dr. Nadia Tunsu, director, Departamentul Relaţii Internaţionale, Ministerul Culturii

– Mihai Şerban, manager, Departamentul Relaţii Internaţionale, Ministerul Culturii

– dr. Ernest Oberländer-Târnoveanu, director general – comisar general al expoziţiei, MNIR

– dr. Radian-Romus Andreescu, cercetător – comisar general adjunct, MNIR

– dr. Katia Moldoveanu, muzeograf – comisar general adjunct, MNIR

Comitet ştiinţific:

– dr. Ernest Oberländer-Târnoveanu, director general – comisar general al expoziţiei, , MNIR

– dr. Radian-Romus Andreescu, cercetător – comisar general adjunct, MNIR

– dr. Katia Moldoveanu, muzeograf – comisar general adjunct, MNIR

– dr. Oana Ilie, cercetător, MNIR

– prof. dr. Anna Eva Budura

 

Echipa MNIR implicată în organizarea expoziţiei:

  • Proiectul expoziţiei

– dr. Virgil Apostol, architect

  • Grafică

– Mihai Bozgan, muzeograf

  • Evidenţă/gestiune patrimoniu

– dr. Cornel Constantin Ilie, muzeograf

– dr. Alexandru Bădescu, muzeograf

– Manuela Țuhașu-Tăbăcilă, referent

  • Mediatizare

– Adela Stan, muzeograf

– Flavius Roaită, muzeograf

– Radu Tudor, muzeograf

– Alexandra Simion, colaborator

  • Secretariat general

– dr. Katia Moldoveanu, muzeograf

– dr. Corina Borş, muzeograf

  • Documentare

– dr. Oana Ilie, cercetător

– Alexandra Mărăşoiu, documentarist

– Mihai Florea, muzeograf, specialist în cartografie

– Andra Alexiu, muzeograf

– Cristiana Tătaru, muzeograf

  • Conservare-Restaurare

– dr. Gheorghe Niculescu, fizician

– Cristina Olteanu, conservator

– Gabriela Dragomir, restaurator

– Simona Alecu, conservator

– Elena Romanescu, conservator

  • Logistică

– dr. Cătălin Lazăr, muzeograf

– Ionuţ Drăgoiescu, muzeograf

– Nicoleta König, muzeograf

  • Serviciul financiar-contabil

– ec. Cristina Moisescu, contabil-şef

  • Achiziţii

– Mariana Ghinea, referent

– Rodica Mihai, referent

  • Serviciul Tehnico-administrativ

– ing. Bogdan Gheorghiu

  • Oficiul Juridic

– Mihaela Ionescu, consilier juridic

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *